Na czym polega?
Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR) to wielospecjalistyczne oraz wielokierunkowe działania mające na celu poprawę funkcjonowania dziecka w każdym zaburzonym obszarze. Działania WWR mogą być realizowane już od pierwszych dni życia i trwają do momentu podjęcia przez dziecko nauki w szkole. Można je zakończyć wcześniej, jeżeli terapeuci prowadzący terapię stwierdzą, że założone cele zostały osiągnięte.
Kto może skorzystać?
Wczesne Wspomaganie Rozwoju jest przeznaczone dla dzieci do 7 roku życia. Podstawowe założenie to prowadzenie oddziaływań w takim kierunku, aby dziecko zostało przygotowane do podjęcia nauki w szkole oraz prawidłowo funkcjonowało w obszarze poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym..
Kto prowadzi zajęcia?
- Pedagog
- Psycholog
- Logopeda / neurologopeda
- Fizjoterapeuta
- Terapeuta integracji sensorycznej
Nad czym pracujemy podczas terapii WWR?
Każdy człowiek rozwija się w oparciu o wybrane obszary. Wczesne Wspomaganie Rozwoju służy temu, aby korygować i usprawniać ich działanie. Poprzez przemyślane i zaplanowane działania terapeutyczne dążymy do tego, aby wyrównać deficyty rozwojowe występujące w wybranych obszarach, tj.:
- Obszar poznawczy: uwaga, myślenie, spostrzeganie,, koncentracja, pamięć
- Obszar społeczny: kształtowanie postaw empatii, funkcjonowanie w grupie, respektowanie zasad i norm społecznych
- Obszar fizyczny: prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu, prawidłowe odbieranie i przetwarzanie bodźców przez wszystkie zmysły